Jautrumo testas - vadovas


Šį tekstą perskaitysite per 3 minutes.

Jak zrobić próbę uczuleniową?

JAUTRUMO TESTAS - VADOVAS


KODĖL REIKIA ATLIKTI JAUTRUMO TESTĄ?

Nors jis labai svarbus, deja, jį atlieka tik nedidelė dalis mūsų. Kodėl? Dažniausiai todėl, kad esame taip susižavėję gaminiu, kad negalime sulaukti, kol jį išbandysime, ir neturime laiko atlikti jautrinimo testo. Tik kur mes taip skubame? ;) Mūsų nuomone, vis dėlto verta tam skirti laiko. Ar kada nors naudojote serumą ant viso veido ir po kurio laiko jis buvo raudonas? Jei taip, tikriausiai neskaitėte informacijos ant gamintojo pakuotės. Taigi kokia yra jautrumo testo nauda?

Sensibilizacijos testas leis mums apeiti galimą alerginę veido reakciją, kuri būtų odos alergijos kosmetikos sudedamajai daliai rezultatas. Nors tikimybė yra nedidelė, deja, ji egzistuoja, todėl geriau atlikti jautrinimo testą.

BET KĄ TURITE OMENYJE, ALERGIJA KOSMETIKOS PRIEMONEI?

Svarbi informacija yra ta, kad prieš patekdama į ES rinką visa kosmetika turi būti dermatologiškai patikrinta, o tai sumažina alerginės reakcijos galimybę. Taigi kodėl manome, kad esame alergiški kosmetikos priemonei? Problema gali būti nomenklatūroje...

Dirginimas ar alergija?


Štai kur slypi problema. Dauguma mūsų iš tikrųjų nežino, kuo skiriasi dirginimas nuo alergijos. Todėl bet kokią nepageidaujamą odos reakciją įvardijame kaip alergiją. Tai savo ruožtu lemia neigiamus atsiliepimus ir tai, kad žmonėms patariama atsisakyti šių produktų. Todėl kartais verta patikėti savo odos priežiūrą kvalifikuotiems asmenims ir pasinaudoti kosmetologo konsultacija, kuri tikrai sumažins riziką pasirinkti jums netinkamą produktą.

ALERGY

Kitaip vadinama uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia, kai peržengiame tam tikros sudedamosios dalies toleravimo ribą ir tiesiogiai su ja susiduriame. Tai suaktyvina mūsų imuninę sistemą ir sukelia alergiją. Alergiją geriausiai įrodo pleistro testai.

Tipiški alergijos simptomai
 • odos paraudimas,
 • pūslelės / pūslelės su turiniu,
 • niežulys.
Simptomai dažnai išplinta už srities, ant kurios buvo užteptas produktas, ribų, o alergija gali pasireikšti su dideliu uždelsimu, net po 4 dienų, o kartais ir po tolesnio kontakto su medžiaga. Atminkite, kad alergija gali pasireikšti bet kuriuo mūsų gyvenimo metu, taip pat ir produktams, kuriuos naudojome daugelį metų. Taip yra todėl, kad, deja, mūsų imuninė sistema nėra neklystanti ir klaidingai atpažįsta kosmetikoje esančias medžiagas kaip patogenus, todėl sukelia atitinkamą reakciją, pavyzdžiui, odos niežėjimą ar paraudimą.

Prieš pateikiant kosmetikos gaminį į rinką, atliekami kiekvieno kosmetikos gaminio bandymai. Prieš pateikiant į rinką gaminius, skirtus vaikams ar suaugusiesiems, kurių oda alergiška, atliekami papildomi dermatologiniai h-RIPT (angl. Human Repeated Insult Patch Test) bandymai, siekiant nustatyti, ar tiriamas gaminys nesukelia kontaktinio įjautrinimo pakartotinai ir daug kartų jį naudojant.

KONTAKTINIS JAUTRINIMAS

Dar vadinamas kontaktiniu dermatitu. Kitaip nei alergija, jis nėra visiškai susijęs su mūsų imunine sistema. Odos dirginimas atsiranda, kai medžiaga dirgina mūsų odą, pažeidžia epidermio ląsteles ir sutrikdo jų funkciją. Ji taip pat dažnai sukelia hidrolipidų pusiausvyros sutrikimą. Be to, odos sudirginimas pasireiškia daug greičiau nei alergija. Neigiamam produkto poveikiui pastebėti užtenka vos kelių valandų.

Tipiški sudirginimo simptomai
 • odos sausumas ir skilinėjimas,
 • paraudimas,
 • įtempta oda,
 • ne niežėjimas.
Simptomai pasireiškia tik toje vietoje, kur buvo užtepta preparato. Jie neišplinta ir dažnai pasireiškia po pirmojo kontakto su preparatu.

Po kokiomis medžiagomis gali atsirasti dirginimas?

 • Retinoidai - tiek retinolis, tiek kiti dariniai gali dirginti odą. Jie yra stipriai eksfoliuojančios medžiagos, o pasirenkant per didelę retinolio koncentraciją gamyboje, gali būti skatinamas dirginimas.
 • Rūgštys - dar viena šveičiamoji medžiaga. Jos, kaip ir retinoidai, gali sausinti ir dirginti odą.
 • Eteriniai aliejai - skystos, lakios kvapiosios medžiagos, nerekomenduojamos visų tipų odai. Yra tikimybė, kad jie sukels sudirginimą, daugiausia jautriai, alergiškai ir sausai odai. Jei naudojami mažos koncentracijos, jie neturėtų turėti dirginančio poveikio.
 • Stiprios plovimo medžiagos, pavyzdžiui, SLS/SLES - atminkite, kad tai nėra blogos, pavojingos medžiagos! Jos tiesiog yra vienos iš stipresnių ploviklių ir kai kurioms odoms gali sukelti dirginimą ir sausumą. Jautrią, sausą ir atopinę odą turintiems žmonėms jos greičiausiai nepatiks.
Ir dar daugiau..

Taip pat svarbu pažymėti, kad nė vienas iš minėtų ingredientų nėra blogas! Tiesiog jie gali tikti ne visiems, todėl taip svarbu žinoti, kokią turime odą ir kokių ingredientų turėtume vengti. Svarbiausia - stebėti savo odą. Daugelis iš mūsų dažnai naudoja produktus su eteriniais aliejais ir juos mėgsta - jie reguliuoja riebalų kiekį ir turi antibakterinį poveikį. Vieniems jie gali tikti, kitiems - ne. Tas pats ir su produktais su SLS/SLES - neįsivaizduojame gyvenimo be šampūno su natrio laureto sulfatu savo vonios kambaryje. ;)

KAIP ATLIKTI ALERGIJOS TESTĄ?


PRODUKTAI, KURIŲ NEGALIMA PLAUTI

Tai tonikai, esencijos, serumai, kremai, rūgštys, retinoidai, peptidai, SPF, produktai su filtrais, plaukų trintuvai ir t. t.).

NUPLAUNAMI PRODUKTAI

Tai geliai, putos ir valomieji aliejai, šampūnai, kondicionieriai, plaukų formavimo priemonės, nuplaunamieji šveitikliai, įskaitant rūgštinius šveitiklius, makiažo šalinimo priemonės, šampūnai ir t. t.).

Abiem atvejais procedūra tokia pati: nedidelį produkto kiekį užtepkite ant švaraus odos plotelio ant viršutinės dilbio ir nugaros dalies. Vis dažniau įjautrinimo testus namuose atliekama už ausies, šiek tiek pereinant į žandikaulio sritį, kad veido srityje naudojamos kosmetikos rezultatas būtų patikimesnis. Šios srities oda turi išlikti sausa. Po 24 valandų nuplaukite odos dalį, kurioje buvo atliktas tyrimas. Stebėkite odą po 48 ir 72 valandų.

Jei bet kuriuo bandymo metu atsiranda paraudimas, deginimas, niežulys ar sudirginimas, produkto nenaudokite.

Atminkite, kad bandymas skirtas tik nustatyti pradinę odos reakciją į gaminius ir negarantuoja panašių rezultatų naudojant ant kitų kūno vietų (įskaitant veidą) arba po nuolatinio naudojimo. Taip yra todėl, kad testo rezultatams įtakos gali turėti daug veiksnių, pavyzdžiui, neseniai persirgtos ligos, vartojami vaistai, saulės spindulių poveikis ir fizinis krūvis. Atliekant jautrumo testą neatsižvelgiama į netinkamai parinktą produktą jūsų odos tipui ir jis neturėtų būti naudojamas odos padidėjusiam jautrumui ar alergijai diagnozuoti. Jei nerimaujate dėl naujo produkto įtraukimo į kasdienę odos priežiūros rutiną, pasikonsultuokite su dermatologu.

Jei turite klausimų, susisiekite su mumis facebook arba instagram (cosibella.lt).

Agata Kowalczyk
Kosmetologė

Izabela Bednarczyk
Kosmetologė
pixel